Dzisiaj jest wtorek, 15 czerwca 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 12.03.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rekord pobity aż o 40 procent!
Wichury są i... będą
Wielkie wyróżnienie dla gospodyń z Zielina
Odkrycie w Kołbaczu
Główna nagroda została w Chojnie
Zielone światło dla Zielonej
Krzywdzący podział
Sport

Wielkie wyróżnienie dla gospodyń z Zielina

Istniejące od 1958 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Zielinie (gmina Mieszkowice) otrzymało Nagrodę im. Józefa Ślisza za długoletnią działalność, szerzenie postaw obywatelskich, współpracę środowiskową i pracę na rzecz swego sołectwa. Uroczyste wręczenie nastąpiło 2 marca w podrzeszowskiej Jasionce podczas Europejskiego Forum Rolniczego, organizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Nagroda upamiętnia postać zmarłego w 2001 roku Józefa Ślisza - współzałożyciela Solidarności Rolników Indywidualnych, organizatora chłopskich strajków w 1981 r., potem uczestnika obrad Okrągłego Stołu, senatora, wicemarszałka senatu RP.

Przewodnicząca KGW Zielin Zofia Szeremeta, premier Mateusz Morawiecki i członkini koła Barbara Nowicka (dyrektorka MGOK Mieszkowice)

Koło z Zielina jest jedynym z naszego regionu, które otrzymało takie wyróżnienie. Nagrodę i czek na 10 tys. zł z rąk premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa Kapituły Fundacji EFRWP Artura Balazsa i córki J. Ślisza Elżbiety Bieniasz odebrała przewodnicząca Zofia Szeremeta. – Jesteśmy dumne z nagrody, bardzo dziękujemy Kapitule Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej za to prestiżowe wyróżnienie, które zobowiązuje KGW Zielin do wytężonej pracy i szerzenia postaw społecznych – mówi szefowa koła.

Była to już trzecia edycja tej nagrody. W tym roku, oprócz Zielina, otrzymało ją jeszcze dziewięć kół z różnych zakątków Polski.

Uczestnicy Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce spotkali się też z Andżeliką Możdżanowską - pełnomocniczką rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw. Aktywnie wspiera ona działalność kół gospodyń wiejskich i namawia do rejestrowania ich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co ma im pozwolić na bezpośrednie korzystanie z funduszy zewnętrznych, w tym unijnych.

W dwudniowych obradach EFR - oprócz polskiego premiera i ministra rolnictwa - uczestniczyli też m.in. komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan oraz były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska