Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 29 z dnia 16.07.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Czy przepadną unijne pieniądze na walkę ze smogiem?
Kończą jeden most, ale inny ma być rozebrany
Program Jarmarku Moryńskiego
Zbierali dla chorej Ilony
Muzyka z tekstem i aurą
Fotografuj powiat i wygraj nagrody
Sport

Muzyka z tekstem i aurą

Jak już relacjonowaliśmy w poprzednim numerze, gwiazdą Chojeńskiego Lata Kulturalnego 7 lipca była Stanisława Celińska - świetna aktorka i pieśniarka. Występ przyciągnął wielu widzów z regionu. Artystka zaśpiewała poetyckie piosenki, a do większości sama napisała teksty. Jej ubiegłoroczna płyta zatytułowana „Malinowa…” zdobyła w marcu br. nagrodę Fryderyka za album roku w kategorii muzyki poetyckiej. Kompozytorem, aranżerem i producentem był Maciej Muraszko (dlatego odebrał Fryderyka razem z Celińską). To już kolejna ich wspólna płyta. Na koncercie w Chojnie artysta kierował ośmioosobowym zespołem akompaniującym Celińskiej. Ta muzyczna oprawa występu była dodatkowych atutem w dobie koncertów, podczas których wokaliści posługują się akompaniamentem z płyty czy komputera.


Maciej Muraszko

Sylwetkę Stanisławy Celińskiej, a zwłaszcza jej liczne role filmowe przybliżyliśmy przed tygodniem. Dziś parę zdań o Macieju Muraszce. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracował m.in. z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Michałem Bajorem, Robertem Janowskim, Rudim Schubertem, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Maleńczukiem, Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim, Bogusławem Mecem, Alicją Majewską, Krzesimirem Dębskim. Komponuje także muzykę teatralną i filmową (nagroda za „Bezmiar sprawiedliwości” Wiesława Saniewskiego), a także awangardową, wykonywaną np. na festiwalu Warszawska Jesień.

Poruszona piosenkami z płyty „Malinowa...” mieszkanka Chojny Ewa Szeremeta podziękowała Stanisławie Celińskiej... malinami

(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska