Nasz historyk doceniony
Prestiżowe wyróżnienie naukowe otrzymał dr Paweł Migdalski – prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita”, pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego. Kilka dni temu został laureatem Nagrody im. Gerarda Labudy, przyznawanej przez Instytut Kaszubski w Gdańsku. Informację ogłoszono 6 lutego. Wysokość nagrody wynosi 25 tysięcy zł. Kapituła uhonorowała w ten sposób dr. Migdalskiego za jego książkę pt. „Słowiańszczyzna północno-zachodnia w historiografii polskiej, niemieckiej i duńskiej”. Ukazała się w ubiegłym roku w wydawnictwie Templum, a jej podstawą była praca doktorska autora. Przypomnijmy, że Paweł Migdalski prezentował swą książkę 31 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie.
Paweł Migdalski i jego książka
|
Gerard Labuda (1916-2010) urodził się koło Kartuz w rodzinie kaszubskiej i po kaszubsku mówił biegle. Był polskim historykiem specjalizującym się głównie w epoce średniowiecza i historii Słowiańszczyzny zachodniej, w tym Pomorza i Kaszub. Od 1956 roku był profesorem zwyczajnym, w latach 1958-1961 dyrektorem Instytutu Zachodniego, 1962-1965 rektorem UAM w Poznaniu, 1984-1989 wiceprezesem PAN. Jego żoną była hr. Alberta Wielopolska – prawnuczka słynnego margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. W bogatym dorobku profesora są m.in. monografie o Mieszku I i Mieszku II, o św. Stanisławie oraz o polskiej granicy zachodniej na przestrzeni tysiąca lat.
Instytut Kaszubski istnieje od 1997 roku dzięki inicjatywie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, choć starania o jego utworzenie czynione były już zaraz po II wojnie. W 2012 roku, dzięki darowiźnie profesora i jego rodziny, w Instytucie Kaszubskim ustanowiono naukową Nagrodę im. Gerarda Labudy. Przyznawana jest co trzy lata, a laureatem może zostać badacz w wieku do 40 lat. Do trzeciej edycji konkursu zakwalifikowano piętnaście prac naukowych. Oceniała je kapituła w składzie: prof. dr hab. Józef Borzyszkowski (przewodniczący), prof. dr hab. Hanna Popowska-Taborska, prof. dr hab. Witold Molik, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński i prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk. Z piętnastu kandydatur wybrano pracę naszego naukowca.
|
Książka Pawła Migdalskiego to owoc żmudnych badań w archiwach nie tylko polskich, ale – jak tytuł wskazuje – także niemieckich i duńskich (w tym celu autor specjalnie nauczył się języka duńskiego). Ukazuje dzieje Słowiańszczyzny północno-zachodniej jako barwną mozaikę etniczną, na którą składa się bardzo zróżnicowany świat średniowiecznych Słowian, jak i nie mniej zróżnicowanych Germanów. Skandynawskie rozdziały historii naszego regionu są mało obecne w naszej pamięci zbiorowej, a – co paradoksalne – niewiele wiemy też o plemionach słowiańskich, żyjących tu tysiąc lat temu po obu stronach Odry. Nadal pokutuje (co jakiś czas nawet pieczołowicie podsycany) stereotyp o odwiecznej wrogości dwóch przeciwstawnych bloków: słowiańskiego i germańskiego. Praca dr. Migdalskiego pokazuje, że rzeczywistość była daleka od takiego mitycznego obrazu.
Paweł Migdalski (z lewej) w Chojnie podczas styczniowej promocji
swej nagrodzonej książki. Rozmowę z nim prowadził redaktor naczelny
„Gazety Chojeńskiej” Robert Ryss.
|
Nie jest to pierwsza książka P. Migdalskiego. Od lat zajmuje się on m.in. tematyką miejsc pamięci (jego praca magisterska dotyczyła Rejonu Pamięci Narodowej Cedynia – Gozdowice – Siekierki). Doktorat napisał pod kierunkiem prof. Jana M. Piskorskiego. Oprócz bardzo licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych o historii regionu i nie tylko (m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Chojeńskiej”, „Roczniku Chojeńskim”) jest autorem takich książek, jak: „Moja mała ojczyzna. Przykładowe scenariusze lekcji oraz uwagi nad nauczaniem historii regionalnej na przykładzie powiatu Gryfino” czy „Nad odrzańskim przełomem. Cedynia – Mieszkowice – Moryń. Informator krajoznawczy”, zaś w ramach stowarzyszenia Terra Incognita wydawał, redagował lub współredagował wiele książek innych autorów (m.in.: A. Porzeziński – „Osadnictwo ziemi cedyńskiej we wczesnym średniowieczu. Archeologiczne studium osadnicze”, E. Rymar – „Z dawnych dziejów przyodrzańskiej Nowej Marchii”, „Paul Tillich – teolog pogranicza. Śladami wielkiego myśliciela po Nowej Marchii. Trzcińsko-Zdrój – Chojna – Przyjezierze”, „Tym samym pociągiem. Przesiedlenia przymusowe, procesy dezintegracyjne i integracyjne na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej w latach 1939-1949 w wyborze prac magisterskich powstałych na seminarium Jana M. Piskorskiego”, „Cedynia i okolice poprzez wieki”, „Pomorze Zachodnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. w fotografii Tadeusza Białeckiego”, E. Ruthenberg – „Dawne cmentarze żydowskie powiatu gryfińskiego i stargardzkiego”, E. Rymar – „Historia polityczna i społeczna Nowej Marchii w średniowieczu (do roku 1535)”, E. Rymar – „Słownik historyczny Nowej Marchii w średniowieczu”).
Robert Ryss