Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 16.09.2008

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Różne języki, jedna Europa
Bunt w Trzcińsku
Zapomniane sanktuarium
Wspólny region
Nasz dom spalili... (3)
Sport

Wspólny region

Ukazała się szczególna książka, nosząca tytuł "Dolina Dolnej Odry". Jest to przewodnik turystyczny autorstwa Małgorzaty i Tomasza Dudów, opublikowany przez gdyńskie wydawnictwo "Region". Na czym polega wyjątkowość tej małej, lecz bogato ilustrowanej i starannie (mimo paru literówek) opracowanej książeczki? Otóż jest to chyba pierwsza pozycja krajoznawcza, traktująca okoliczne tereny jako jeden region turystyczny, niezależnie od przebiegającej przez jego środek granicznej Odry. Znajdujemy więc w książce mapy, trasy rowerowe i samochodowe oraz opisy miejscowości od Neuhardenbergu na południu poprzez Kostrzyn, Wriezen, Bad Freienwalde, Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynię, Chojnę, Eberswalde, Angermünde, Schwedt, Widuchową, Gartz aż po Gryfino na północy. Są też opisy nawet niewielkich wsi i ich atrakcji.

Przewodnik pokazuje, że w Dolinie Dolnej Odry po obu stronach rzeki jest bardzo wiele zarówno atrakcyjnych zabytków, jak i uroczych zakątków przyrodniczych. Objęcie ich wspólnymi trasami turystycznymi ma uzasadnienie nie tylko historyczne, ale i praktyczne. Bo przecież mieszkańcy np. Chojny czy Cedyni dużo częściej niż do Myśliborza lub Pyrzyc jeżdżą do Niemiec - nie tylko po zakupy do Schwedt czy na berlińskie lotniska, ale i tranzytem do Szczecina. A coraz częściej jeździmy też w celach towarzyskich i turystycznych, podobnie jak Niemcy przyjeżdżają do Polski już nie tylko po benzynę i zakupy.

Książkę za niespełna 20 zł można kupić m.in. w księgarni "Nowy Świat" w Chojnie i punkcie informacji turystycznej w Cedyni.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska