Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 8 z dnia 21.02.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ptasia grypa tuż za miedzą
Jak zapobiec korupcji?
Krótka kołdra dyrektora Dzioka
Stowarzyszenia animują kulturę
Smaki pogranicza
Spotkania regionalne
MGOK jak pałacyk
Chronione Morzycko
Podwójny jubileusz Odry Chojna (3)

Spotkania regionalne

Spotkanie koordynatorów współpracy polsko-niemieckiej zorganizowano 16 lutego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach. Była to jednocześnie inauguracja kolejnego realizowanego przez MGOK projektu pn. "Polsko-niemieckie spotkania regionalne - Mieszkowice 2006". Przybyli współpracujący z ośrodkiem przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń m.in. dyrektor Muzeum Wsi z Altranft dr Peter Natusche, burmistrzowie z Güstebiese Loose - Heidemarie Kiehl, Neulewin - Horst Wilke, Prötzel - Rudolf Schlothauer, szef chóru z Hohenwutzen, Wolfgang Skor z stowarzyszenia De Po Re. Stronę polską reprezentował zastępca burmistrza Czesław Kijo, szefowe kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, dyrektorzy domów kultury z Cedyni - Małgorzata Karwan i z Morynia - Barbara Ignaczak oraz szef wydz. promocji i współpracy międzynarodowej starostwa - Tadeusz Mazur.
Spotkanie rozpoczęła przygotowana przez Małgorzatę i Zbigniewa Ciszków oraz Sławomira Młynarczaka multimedialna prezentacja działalności MGOK w ub. roku, w tym projektów "Nadodrzańskie wędrówki kulturalne Odrą do Bałtyku", "60 lat pokoju nad Odrą - polsko-niemieckie spotkania regionalne". Dyrektor MGOK Barbara Nowicka zaprezentowała działania rozpoczynającego się projektu, obejmującego m.in. dziecięcy halowy turniej piłkarski (już 24 lutego), młodzieżowe warsztaty pantomimy w marcu, impreza wielkanocna 8 kwietnia z udziałem KGW, warsztaty plastyczne "Obrazy na jedwabiu malowane" w czerwcu. Wszyscy mieszkańcy i goście będą mogli bawić się na polsko-niemieckich festynach w Mieszkowicach i Zielinie.
Po omówieniu projektów goście zwiedzili budynek MGOK, wyremontowany z funduszy Unii Europejskiej z programu ZPORR. W przerwie wystąpiły zespoły Niespodzianka i Składak. Następnie burmistrz Schlothauer z Prötzel zaprezentował warsztaty rękodzieła w Troszynie. Zofia Szeremeta z KGW Zielin mówiła o współpracy z Centrum Kobiet ze Schwedt, a Monika Bukow z Harnekop o kontaktach z KGW Troszyn i z MGOK.
(mix)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska