Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 21 z dnia 23.05.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wiosna Ludów już historią
Wspólne świętowanie
Dochody gmin: Gryfino pociągnęło w dół
Wyniki szóstoklasistów
Ostrzeżenie przed fermą
Jak to wyglądało kiedyś
Program Dni Trzcińska Zdroju
Polski sklep za Odrą
Zbliża się Bieg Kwietny
Radość Adasia
Piłka nożna

Wiosna Ludów już historią

Marco Meinel - wokalista Jaw Raw
Zakończyła się druga edycja polsko-niemieckiego festiwalu "Wiosna Ludów nad Odrą". Po Gryfinie, Schwedt, Myśliborzu, Gartz, Chojnie, Trzcińsku Zdroju ostatnim akordem były w miniony weekend imprezy w Angermünde. W piątek bardzo dobry koncert dał chojeński bluesband Jaw Raw z wokalistą Marco Meinelem, porywając zmarzniętą publiczność do tańca. W sobotę bułgarska Karandila zaprezentowała gorącą muzykę bałkańskich Cyganów, m.in. piosenki spopularyzowane przez Gorana Bregovicia (znane w Polsce głównie w wykonaniu Kai). I nic dziwnego, bo Karandila często gra z tym słynnym bośniackim Serbem. Plany trochę pokrzyżował długotrwały deszcz i występy zostały skrócone.

Karandila
Ostatnim akcentem było niedzielne międzyreligijne nabożeństwo w Angermünde z udziałem duchownych muzułmańskich, żydowskich i chrześcijańskich. Islamski duchowny - imam Harun Brut i rabin Chaim Rozwaski wraz z pastorem Justusem Werdinem modlili się za pokój na świecie.
Imam Harun Brut i rabin Chaim Rozwaski
Do festiwalu jeszcze powrócimy.
(tekst i fot. rr)

Teatralne mosty
"Wolni, Równi. Bracia?" - pod takim hasłem odbywały się zakończone 6 maja pięciodniowe polsko-niemieckie warsztaty teatralne w Uckermärkische Bühnen w Schwedt. Weszły one do oficjalnego programu zakończonego właśnie festiwalu "Wiosna Ludów nad Odrą". Organizatorem była Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Stronę polską reprezentowała młodzież głównie z teatrów Uhuru i "6 i pół" z Gryfińskiego Domu Kultury oraz uczniowie z chojeńskiego ZSP 2. Za partnerów mieli rówieśników z Bad Freienwalde, Angermünde i Schwedt. Założeniem było stworzenie wspólnej wypowiedzi o charakterze politycznym. Młodzież poprzez dyskusje o swoich narodach, stereotypach i wzajemnych uprzedzeniach, starała się lepiej zrozumieć historię, teraźniejszość i siebie wzajemnie. Efektem warsztatów był mały pokaz w szkołach w Schwedt i Chojnie. Dwa lata temu głównym tematem podobnego przedsięwzięcia były stereotypy i bariery dzielące oba narody. W tym roku nawiązano do hasła rewolucji francuskiej: "wolność, równość, braterstwo".
Jedyną barierę stanowił język, ale po krótkim czasie nie stanowiło to już problemu. Tłumaczami byli uczniowie z Gryfina i Szczecina, na co dzień uczący się w Schwedt. Sami uczestnicy najczęściej porozumiewali się po angielsku. - W trakcie wspólnej pracy nad przedstawieniem okazało się, że jest jeszcze jeden wspólny język: uniwersalny język sztuki, dzięki któremu młodzież nie tylko się poznaje, ale i twórczo spędza czas - mówi szef Uhuru Janusz Janiszewski. Jego teatr wkrótce pojedzie ponownie do Schwedt na Festiwal Teatrów Szkolnych, gdzie zaprezentuje w wersji niemiecko-angielskiej swój najnowszy spektakl kabaretowy "Przedział 30".
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska