Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 26.04.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rusza Europejski Festiwal Muzyczny „Wiosna Ludów nad Odrą”
Program Dni Gryfina 2005
Olek pobił wszystkich
Absolutoria
Nowy komendant
6 mln w Osinowie
Z Zielina do Bawarii
Samotny wędrowiec
Ogólnopolskie zaprzęgi w Bielinie
Piłka nożna

Z Zielina do Bawarii

Wizyta w Realschule
Delegacja nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielinie złożyła w drugim tygodniu kwietnia kolejną wizytę roboczą w ramach programu edukacyjnego Socrates - Comenius. Tym razem wspólnie z delegacją nauczycieli rumuńskich gościli w Naabtal Realschule w Bawarii. Ta duża, licząca ponad 800 uczniów niemiecka szkoła zaprezentowała bardzo ciekawy model funkcjonowania edukacji informatycznej oraz wykorzystywania nowoczesnych technik na lekcjach m.in. muzyki, religii, fizyki czy języka angielskiego.

Od prawej: Henryk Madera - nauczyciel informatyki, Joanna Flamer - naucz. polskiego i niemieckiego. Z lewej dyr. Krzysztof Karolak, z herbem - burmistrz Nabburga Josef Fischer. Na zdjęciu są także nauczyciele z Rumunii.
Zaplanowany na trzy lata projekt realizowany jest od września ub. roku. Ma na celu upowszechnianie i doskonalenie umiejętności komputerowych wśród nauczycieli, aby podnosić skuteczność nauczania. Finansowanie w całości pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Planowane jest m.in. wyposażenie partnerskich szkół w niezbędne narzędzia wraz z oprogramowaniem. Chodzi o efektywne wykorzystanie komputerów nie tylko na lekcjach informatyki, ale także w nauczaniu innych przedmiotów, w samodzielnej pracy pozalekcyjnej uczniów, w przygotowaniu się nauczycieli do zajęć, w zarządzaniu szkołą.

Delegacja SP w Zielinie przed katedrą w Ratyzbonie, skąd pochodzi Benedykt XVI
Bawaria po śmierci Papieża
Opowiada dyrektor SP w Zielinie Krzysztof Karolak: - Gospodarze z dyrektorem szkoły i burmistrzem miasta Nabburg na czele, przygotowali bardzo bogaty program. Zwiedziliśmy cztery miasta, które odegrały w historii Niemiec wielkie znaczenie, m.in. stolicę Bawarii - Monachium. W miejscowym muzeum techniki uczestniczyliśmy w prezentacji, przedstawiającej rozwój technologii informatycznej na przestrzeni lat. Na słynnym stadionie olimpijskim wspominaliśmy z dumą, że to właśnie tu Polska zdobyła w piłce nożnej złoty medal olimpijski w 1972 r., a dwa lata później trzecie miejsce w mistrzostwach świata. Nasza wizyta odbywała się w tygodniu po śmierci Jana Pawła II - patrona naszej szkoły. W monachijskiej katedrze wpisaliśmy się w imieniu całej szkoły w księdze kondolencyjnej. Mieliśmy okazję zwiedzić także położony nad Dunajem Regensburg z piękną katedrą. Miasto (znane także jako Ratyzbona) jest kolebką chrześcijaństwa w Niemczech. Stąd pochodzi kardynał Joseph Ratzinger - obecny papież Benedykt XVI. Podczas pobytu w Bawarii spotkaliśmy się z licznymi przejawami uznania wobec zmarłego Jana Pawła II. We wszystkich miastach na urzędach wywieszono niemieckie, bawarskie i papieskie flagi z czarnymi wstęgami. W kościołach, także ewangelickich, eksponowano różne symbole i hasła podkreślające, że zmarł przewodnik wszystkich chrześcijan, autorytet ponadczasowy. Wystawione były portrety Jana Pawła II, ludzie zapalali światełka, przynosili kwiaty, modlili się. Żeby wpisać się do księgi kondolencyjnej w katedrze, musieliśmy czekać w kolejce 45 minut, a w specjalnej mszy papieskiej uczestniczyło kilka tysięcy osób. Umożliwiono nam obejrzenie ceremonii pogrzebowej z Watykanu na wielkim ekranie w jednej ze szkolnych sal. Z pewnością nasze doświadczenia z wizyty w Bawarii w tych szczególnych dniach, utrwalą w nas obraz tego największego niemieckiego landu jako kraju ludzi życzliwych, otwartych i bardzo gościnnych, których tradycyjnym powitaniem jest: "Grüss Gott", czyli "Szczęść Boże" - mówi dyrektor Karolak.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska